+38(097)102 9855
+38(095)093 1099
Виготовлення і продаж пиломатеріалів!
Доставка по всій Україні
Ціни виробника

Дерево бук

×

Повідомлення про помилку

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls в menu_set_active_trail() (рядок 2404 із /home/danver/danver.com.ua/www/includes/menu.inc).

Дерево бук

Дерево бук

Бук європейський, або Бук лісовий - це листопадне дерево, вид роду Бук сімейства Букові. Бук європейський поширений в Західній і частини Східної Європи. Бук європейський - це найбільш поширений вид бука. Крім нього бука європейського на невеликій території виростає бук східний. Чисті букові ліси залишилися в основному в горах Європи. Раніше букові ліси займали набагато більшу територію.

Бук європейський має цінну деревину, його горішки використовуються в їжу і на корм худобі. Букові дерева доживають до п'ятисот років. Бук європейський використовується в ландшафтному дизайні, багато культурні форми бука європейського вирощують в ботанічних садах і парках різних країн. Бук європейський - це листопадне дерево до сорока метрів заввишки із струнким колоновидним стовбуром діаметром до двох метрів, з яйцевидною або широкоциліндричною, на вершині закругленою потужною кроною і розпростертими, відносно тонкими гілками. Загальна архітектура букового дерева, що прагне витягнути свою крону в ширину, визначається широкою формою його листових пластинок. Максимальна площа крони до трьохсот квадратних метрів. У лісі стовбур прямий і циліндричний, крона високо піднята над землею. Дерево починає плодоносити приблизно в тридцять років при одиночному стоянні і в сімдесят років в лісі, дає приріст до трьохсот років. Доживає до півтисячі років, але старі дерева бука бувають вражені серцевинної гниллю. Молоді пагони бука світло-коричневі, гілки круглі голі, червонувато-сірі. Кора на молодих стовбурах сірувато-бура, на старих сіра, часто з лусочками, гладка і тонка, що зберігається такою протягом усього життя, що є характерною ознакою цього дерева.

Дерево бук

На північній і висотній межі ареалу бук може мати підформу чагарнику , що є його пристосувальної реакцією на екстремальні умови. Після пошкодження стовбура з різних причин, букове дерево може прийняти підформу багатостовбурного дерева. Наприклад, на випасі в лісі худоба (вівці, кози) об'їдає у молодих дерев бука кінці молодих пагонів разом з листям. Верхня частина, що залишилася такого втечі засихає у місця рани, а нижче залишається живою. Завдана травма стимулює сплячі бруньки, з яких з'являються нові, навіть краще ростучі пагони. Нові пагони на наступний рік можуть знову піддатися нападу тварин. Якщо це повторюється з року в рік, то такі дерева набувають своєрідну форму росту, що не дозволяє тваринам далі об'їдати їх. Гілки стають густими, а кінці їх твердими і зближеними, і тварини не можуть проникнути через створену « фортецю » до зелених листків і молодих паростків. Часто з таких об'їдених тваринами молодих деревець формуються багатоствольні могутні дерева, звані в Німеччині « пасовищними ». Коренева система бука потужна, але неглибока, без ясно вираженого стрижневого кореня (втрата стрижневого кореня відбувається в двадцятирічному віці), з бічними корінням, що йдуть косо вглиб грунту, і великою кількістю поверхневих коренів, які нерідко огинають зустрічаються камені і зростаються між собою. Дрібні закінчення коренів нерідко спрямовані вгору і щіткопдібно гілкуються в шарі мертвої підстилки. У старих дерев часто сильно розростаються кореневі лапи, внаслідок чого в окоренкові частини стовбура з'являється жолобчастшсть. Порослеві відновлення від пня відбувається до віку в п'ятдесят років. Бук добре відновлюється пневою порослю при діаметрі пня менш п'ятнадцять сантиметрів. Кореневих нащадків не дає, але звивиста форма бука європейського може розмножуватися за рахунок кореневих нащадків.

Дерево бук

Восени листя спершу жовті, потім бурі, потім опадають. Час листопаду залежить від місцевих умов, насамперед, від температури і вологості повітря. У тінистих сирих лісових ущелинах листя бука можуть залишатися зеленими, у той час як поруч, на сухих горбах побурілі листя зовсім опали. Листопад у бука починається з кінців гілок і доходить до основи. Листя можуть і не опадати, висохши, вони зберігаються протягом зими, що частіше спостерігається у молодих дерев. Бук європейський - це рослина яка запилюється вітром. Пилок бука важкий і поширюється на невелику в горизонтальному напрямку відстань. Бук відноситься до квазірегіональних деревних рослин, пилок яких переноситься на відстань, що вимірюється кілометрами і десятками кілометрів, на відміну від регіональних, пилок яких переноситься на відстань, що вимірюється десятками і сотнями кілометрів.Плоди бука - це тригранні горіхи з гострими ребрами, один-півтора сантиметра завдовжки з тонкою дерев'янистої коричневої блискучою оболонкою. У кожному горісі одне або два насіння. Зародок з складчастими жирними сім'ядолями містить до пятидесяти відсотків масла. Дозрівають до середини осені і осипаються в кінці, рясні врожаї горішків повторюються через кілька років. У природних умовах насіння проростає коли середньодобова температура стане близько дев'яти градусів. При осінньому посіві сходи з'являються на наступний рік рано навесні, а при весняному посіві через кілька тижнів. У несприятливих для проростання умовах насіння здатні до вимушеного спокою до другого весни. Сіянці бука можуть приживатися в лісі серед зімкненого трав'яного покриву. Більш того, в перший рік вони потребують затінення, яке є в природних умовах. У перший рік сіянці бука досягають висоти в п'ятнадцять сантиметрів, а виходять з трав'яного покриву на п'ятий-шостий рік. Спочатку ростуть повільно, найбільш швидко віком від сорока до сімдесяти років, потім приріст відбувається за рахунок потовщення стовбура і розвитку крони.

Найбільш північний буковий ліс в світі знаходиться в Норвегії в Левангері , провінція Нур-Тренделаг. Також в невеликих кількостях бук виростає на південному схилі пагорбів в Невському регіоні на південь від гирла річки Нева неподалік від залізничної станції Можайська, на схід від її на невеликій ділянці в змішаному лісі у вигляді кущів або невеликих багатоствольних дерев близько семи метрів заввишки , що розмножуються вегетативно. Весняні заморозки в два-п'ять градусів вбивають сходи бука і його молоде листя. Сильні морози в лютому і березні, при великому коливанні температури протягом доби, викликають масову загибель дерев. Бук європейський утворює чисті і змішані ліси з різними видами дуба, клена, граба, липи, ясеня, берези, вільхи та інших листяних дерев, в умовах морського клімату в горах бук нерідко утворює верхню межу поширення деревної рослинності, зазвичай же на великих висотах з буком починають перемежовуватися різні види ялиці, ялини та інших хвойних дерев, поступово витісняючи його. У зоні мішаних лісів у західній частині свого ареалу і на південних схилах гір букові ліси, чергуючись з хвойними, займають більш багаті вапняні грунту. Найкращого розвитку букові ліси досягають у горах на сприятливих грунтах. Зона поширення бука доходить на схід до південного берега Криму. У Криму, крім бука європейського, зростає бук східний, за морфологічними ознаками та екології дуже близький буку європейського, а також утворений між ними гібрид - бук кримський Цей же гібрид зростає і на Балканському півострові, в місцях зіткнення двох видів бука, як це має місце в Болгарії. У Туреччині бук європейський росте в прикордонних з Болгарією областях і вздовж Чорноморського узбережжя, перемежовуючись з буком східним і витісняючись ним на схід. В Україні бук європейський росте переважно в Карпатах. На півночі бук європейський доходить Норвегії та Швеції. В Іспанії бук європейський зустрічається в Піренеях.

Дерево бук

Бук європейський володіє високою конкурентоспроможністю, тобто здатністю витісняти інші види в боротьбі за виживання. Він займає третє місце серед деревних рослин Європи після дуба черешчатого і ялини звичайної. Букові дерева мають максимальні розміри в порівнянні з іншими деревами, що виростають з ним у лісі, при цьому їм властиво тривале утримання території і високий поточний приріст біомаси, що спрямовується на побудову вегетативних органів. Істотна відстрочка початку плодоношення в умовах лісу і тривалі періоди зі слабким плодоношенням у поєднанні з максимальним щорічним наростанням біомаси сприяють вкладенню великої кількості речовин в окреме насіння та отримання нащадків з великим виживанням і конкурентоспроможністю. Для букових лісів характерне швидке змикання вікон, що утворюються в результаті падіння старих дерев та інших причин. Крони букових дерев, суміжні з вікнами, швидко розростаються, в результаті такого розростання невеликі вікна за кілька років повністю змикаються ще до формування полога підросту у вікні. Бук не росте на застійно зволожених і перезволожених грунтах , на легких піщаних грунтах і сухих схилах. Ліси з домінуванням бука лісового становлять близько третини лісів в країнах Європи. У результаті господарської діяльності людини букові ліси знищені на більшій частині займаної ними раніше території. На рівнинах букові ліси, що виростають на найбільш багатих і зручних для освоєння грунтах, піддавали вирубці під сільськогосподарські угіддя та для устрою населених пунктів, в горах знищували через випас худоби. Букові дерева вирубували також для використання їх цінної деревини.Природною спадщиною ЮНЕСКО оголошені Незаймані букові ліси Карпат, розташовані на території Словаччини та України, до складу яких входять Вигорлатськой ліс. Найбільші незаймані букові ліси збереглися в міжнародному біосферному резерваті «Східні Карпати» , внесеному в липні 2007 року в список всесвітньої природної спадщини ЮНЕСКО. Даний природний масив, що знаходиться на території України і Словаччини , в офіційній класифікації ЮНЕСКО фігурує як « Незаймані букові ліси Карпат».

Дерево бук

Деревина бука європейського має гарну текстуру, спочатку жовтувата, після зберігання рожево-коричнева, тверда, важка і гнучка, легко колеться. Річні шари розрізняються неозброєним оком на всіх зрізах. Деревина не має блиску. При сушінні спостерігається деяка тенденція до викривлення. Широко використовується для виробництва фанери, гнутих меблів, у будівництві та вагонобудуванні , в машинобудуванні, для виготовлення паркету, у виготовленні рушничних прикладів, декоративного оздоблення радіоприймачів і телевізорів. Для відкритих теслярських робіт деревина бука малопридатна, так як легко руйнується грибками і покривається мармурової гниллю. З деревини бука європейського шляхом сухої перегонки (нагрівання без доступу повітря ) отримують дьоготь. Крім того, з неї отримують деревний оцет і метиловий спирт. Букові дрова дуже цінуються , вони вважаються кращими дровами для каміна. Букова зола дуже цінується у виробництві скла. З букової золи з додаванням піску отримують зелене скло, яке ще називають «лісовим ». Саме з цієї причини великі ділянки букових лісів були вирубані, а зростаючі в них буки замінені на швидше ростучі ялини. Деревина бука, поряд з березовою, є найбільш доступною сировиною в Північній півкулі при виробництві паперу з целюлози твердих листяних порід і найкращою з деревини широколистяних порід.

З ім'ям бука пов'язані назви : Буковина - це історична область в Східній Європі займає частину України та Румунії, на території якої бук займав колись великі площі, Буковецька Полонина - це плоска височина в Українських Карпатах. Існує безліч географічних назв Буковець на території Болгарії, України, Польщі, Хорватії, Словаччини. У Німеччині з буком пов'язано багато топографічних імен, у тому числі Бух, Бухен, Бухау, Бухенау, Бухгольц, а Бухенвальд - це знаменитий буковий ліс південніше Брауншвейга «Buchenwald - буковий ліс». У німецькій мові бук лісовий - нім. Rotbuche , що означає «червоний бук » і пов'язане з червоним відтінком його деревини.

Категория: 
Автор: 
Данвер