+38(097)102 9855
+38(095)093 1099
Виготовлення і продаж пиломатеріалів!
Доставка по всій Україні
Ціни виробника

Дерево дуб

×

Повідомлення про помилку

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls в menu_set_active_trail() (рядок 2404 із /home/danver/danver.com.ua/www/includes/menu.inc).

Дерево дуб

Дерево дуб

Дерево дуб рід дерев, рідше чагарників сімейства букових. Серед величезного розмаїття дерев і чагарників особливе місце належить дубу. Він відрізняється довговічністю і могутніми розмірами. На земній кулі нараховується до 600 видів дуба, у нас в країні, за даними більшості фахівців,- 20 видів. Але найбільш численний дуб звичайний, або літній,- він займає основну площу наших дібров.

У хороших умовах дерева розвивають могутню кореневу систему, високий прямий стовбур і потужну пірамідальну або шатровидну крону. У дубів, що виросли на волі, крона особливо широка, розлога, з товстими гілками; в лісі ж вона менш розвинена і стовбур без гілок, у вигляді колони. Кора дерев темно-сіра, товста, потріскана, але у молодих дубків гладка. Зацвітають дуби одночасно з розпусканням листя, з 30- 60-річного віку, але рясно плодоносять лише через 4-8 років. Дозрілі жолуді опадають в кінці серпня - у вересні; вони відрізняються як по вазі, так і за формою, опушуванню, характером лусочок і навіть мають відтінки забарвлення і мінливий малюнок, тому жолуді одного дерева відрізняються від жолудів іншого. Дерева світлолюбні, краще ростуть при бічному затіненні, але при освітленій вершині. Не дарма у лісівників є правило: " виховувати дуб в шубі , але з відкритою головою". У молодому віці дуби чутливі до заморозків, особливо пізньої весни, від яких страждають навіть у південних районах свого поширення, в той же час вони досить витривалі до низьких температур - до 40 градусів. А ось до грунтових умов дерево вимогливо. Воно добре росте на глибоких свіжих грунтах, багатих мінеральними речовинами, де розвиває сильно розгалужену кореневу систему з стрижневим, іноді десятиметровим коренем. Але на пісках дерево низькоросле і кострубате, а на сонцях і зовсім слабшає, водночас дуби єдина порода, яка на солонцях утворює суцільні насадження. Відмічені дві форми розпускання дуба: рання і пізня. Друга має переваги: дерева не страждають від ранніх заморозків і не об'їдаються гусеницями непарного шовкопряда, хоча дуби і з тієї та іншої формою дуже часто ростуть поруч.

Дерево дуб

Розмножується дуб не тільки жолудями, а й вегетативно. Як правило, на наступний рік після вирубки стиглих дубів на пнях з'являється поросль, причому до зими іноді перевищує висоту в метр, що створює більш сприятливі умови в конкурентній боротьбі дуба з іншими деревними породами. Але форма стовбура і якість деревини у такого дуба нижча, ніж у його побратимів, які виросли з жолудів. Ось чому в лісових господарствах проводять велику роботу з переведення непродуктивних дібров вегетативного походження в насінні і проводять на вирубках посів і посадку молодих дубків, не дозволяючи ніякій іншій рослинності їх пригнічувати. При вмілому регулюванні освітлення дубів в один вегетаційний період можна отримати два- три прирости гілок, прискорюючи тим самим вихід рослин у перший ярус. І тоді за сприятливих грунтово-кліматичних умов ці дерева починають брати участь у складі супутніх деревних і чагарникових порід, утворюючи так звані складні деревостани, розміщені в кілька ярусів. У першому росте дуб з ясеном, з домішкою липи, клена гостролистого, а іноді осики і берези, в другому більш тіньовитривалі породи - клен гостролистий, липа, горобина, груша, яблуня, іноді клен польовий, і в третьому ярусі - клен польовий, клен татарський, ліщина, бересклет бородавчастий та інші. На півдні Білорусії і в Українському Поліссі утворюються дубово-грабові ліси. Триярусній структурі надземної частини дібров відповідає і своя підземна структура. Тому як тільки стане весною прогріватися грунт, першими розпускаються листя у підлісних порід і у деякої частини дерев другого ярусу, а лише потім у дерев першого. Трав'яний покрив, підлісок і дерева другого ярусу, оточуючи стовбури дерев першого - дуба та ясена, трансформують радіацію і освітленість, знижують високу температуру влітку і підвищують вологість повітря, забезпечують вітростійкість насадження, оберігаючи дуби від пошкоджень, сприяють очищенню їх стовбурів від гілок, а також покращують умови грунтового живлення за рахунок швидкого розкладання опалого листя і дрібних гілок. Не випадково у дібровах, складних за своєю структурою, під час спеки зберігається прохолода. У таких дібровах лісівники отримують і найбільші запаси цінної деревини. В даний час штучне створення дібров на території всього ареалу цього чудового дерева-богатиря, дерева-велетня є однією з найважливіших завдань.

Дерево дуб

У природі дуб може бути високим або низьким, з кроною широкою або вузькопірамідальною, а також з листям різної форми. Зустрічаються дубки і зі стелючуся по землі кроною. Правда, практичного значення в лісівництві вони не мають, хоча вирощування їх видається цікавим в зеленому будівництві, на галявинах, на узліссях, на укосах дорожніх виїмок і насипів, на відвалах - там, де не потрібні високі дерева. У Донецькому ботанічному саду, стелючіся дубки різної форми дослідно вирощуються завдяки впливу гамма-променями на жолуді перед посівом. У молодих сіянців верхівкова брунька не розвивається і не заміщується бічними бруньками. Стовбур дуже рано перестає рости вгору, утворюючи тільки бічні гілки і пагони, які, злегка піднімаючись, стеляться по землі. До п'яти років півметрові деревця досягають товщини 4 сантиметрів. Бічні ж гілки виростають до 1.5 метрів. Незвичайні і повисаючі листя - вони довгі, вузькі і асиметричні, іноді бувають до 20 сантиметрів довжини і до 4 сантиметрів ширини. Стелючийся дуб придатний насамперед для посадок в скверах, парках, зокрема при контрастному декоративному поєднанні з пірамідальними і плакучими деревами а також на партерних газонах, біля підніжжя скульптурних груп, пам'яток та в інших випадках. Розмножуються рослини насінням, а найцікавіші їх екземпляри - щепленням на звичайному дубі. Є у дуба звичайного і плакуча форма. Плакучий дуб нерідко з'являється в лісах, але, будучи пригнічений пологом високих дерев, зазвичай випадає з насадження. Вперше плакучий дуб описаний в минулому столітті швейцарським ботаніком А.Декандолем . З тієї пори рослина зрідка розмножується в садоводствах шляхом щеплення, будучи мутацією ( зміною) звичайного дуба. Це доведено генетичними дослідами, проведеними в Донецькому ботанічному саду, де вдалося отримати багато рослин з плакучою формою крони, за допомогою передпосівного опромінення жолудів гамма-променями. Значить, плакучий дуб можна вивести і штучним шляхом. Для розмноження цієї породи необхідно брати пагони з бруньками і прищеплювати їх весною до саджанців дуба із звичайною кроною. Можливі також і щеплення бруньками - окуліруванням незадовго до їх розпускання. Плакучі дубки в донецькому досвіді ще не плодоносять. А у Воронежі, наприклад, вони приносять нормальні добре схожих жолуді. При цьому потомство їх теж з плакучими гілками. Передача " плакучесті " спадково насінням цікава і важлива а практичному відношенні, оскільки дозволить уникнути трудомісткого щеплення. Плакучий дуб - цінна декоративна форма, він може служити прикрасою скверів і парків.

Дерева - старожили взяті на облік і охороняються як пам'ятки природи. Дерево дуб " Вартові століття " - так назвав М.Ю.Лермонтов такі дерева. Протягом багатьох століть стоять вони, будучи живими свідками історичних подій, що відбувалися в різний час в людському суспільстві. Виникали і руйнувалися держави, змінювалися суспільні формації, а вони все ростуть і мужніють. Вони не тільки пам'ятники природи. Вони посланці минулих епох, свідки славних діянь народу, життя і діяльності великих людей. У глибоку давнину люди присвячували дуби своїм найбільш могутнім богам: греки - Аполлону, богу сонця, науки і мистецтв, римляни - Юпітеру, богу неба, дощу, грому і блискавок, слов'яни - Перуну, богу грому і блискавок. Найдавнішим центром культу Зевса, головного бога древніх богів, був віковий дуб в Додоні з джерелом, що бив з-під коріння. Тут і виникло додонське святилище, що стало найбагатшим храмом зі своїм власним оракулом, що забезпечило храму приплив рясних дарів грецьких держав і приватних осіб. Греки для своїх потреб використовували головним чином кострубаті дуби. З них були виготовлені перші архаїчні плуги, настільки універсальні по застосуванн, що при необхідності могли служити і оборонною і навіть метальною зброєю. Всі їх частини - правило, дишло і сошник - висікали з одного цільного стовбура. Для оранки на биках найміцнішим деревом Гесіод вважав "вічнозелений дуб" (у Греції дуби не скидають листя). До речі, сучасну латинську назву дуба " куеркус " має коріння найдавнішого мови кельтів - групи племен, що населяли чотири тисячі років тому землі сучасних Франції, Швейцарії, Бельгії ( на цій території римляни називали їх галлами ), Північній Іспанії , Британських островів, а пізніше - Північної Італії. У I столітті до нашої ери кельти почасти були підкорені римлянами. Проте вони передали переможцям дещо з своєї мови. Так, зокрема, вкоренилося кельтська назва дуба в латинському його найменуванні - від кельтських слів " Куер " - червоний і " Кусс " - дерево.

Дерево дуб

У середні століття дуб стали вважати абсолютно незамінним деревом для звершення під ним суду і приведення вироку до виконання шляхом повішення на ньому ж. Але не тільки в цьому бачили " користь" дуба. У багатьох народів Європи жолуді (у римлян " джугланс - Юпітеровим плоди " ) служили важливим підмогою в харчуванні. Вже в новітній час хіміки досконально встановили і, встановивши, здивувалися що жолуді містять до 57 % крохмалю ( в картоплі, як правило, його не більше 20 %), до 7% білка ( в картоплі навряд чи 1.5-2 %), до 10 % цукру і до 5 % жиру. Правда, зазвичай жолуді для живлення через гіркоту доводилося вимочувати. Про дуби, як харчові або " страхуючі " від голоду людини дерева, згадується також у Вергілія. Можливо, жолуді були " першим хлібом " населення Європи. При розкопці трипільських поселень п'ятитисячолітньої давності в руїнах печі знайшли в уламках глини відбитки жолудів. Звідси випливає, що люди в цей час вже здогадалися як випікати з жолудів свого роду " хліб ", пізніше жолудєве борошно стали підмішувати в пшеничне або житнє. Але не завжди виникає необхідність вимочувати жолуді перед вживанням в їжу або перед помелом. На півдні Європи, в Греції, Іспанії та інших країнах Середземномор'я відомі дуби зі " солодкими " жолудями, практично без гіркоти. Можливо, тому Сервантес і не згадує у "Дон Кіхоті " про процедуру вимочування жолудів, коли пригощає ними своїх героїв. Причому, за Сервантесом, це явно не випадкове, епізодичне блюдо іспанців його часу. Він просто мимохідь кидає в одному місці роману: "Коли було покінчено з м'ясним блюдом , пастухи насипали на баранячі шкури безліч сухих жолудів". В іншому : "Санчо також мовчав, він поїдав жолуді і раз у раз відвідував другий бурдюк, який пастухи, щоб вино не нагрівалося, підвісили до дуба". Приємним смаком володіють і використовуються в їжу жителями Середземномор'я жолуді кам'яного дуба. Кам'яним він названий за міцну, тверду і важку ( тоне у воді) деревину. Їстівні без вимочки і дуже великі жолуді дуба віргтонского. Цей дуб заходить на південь далі інших, виростає у Флориді, на берегах Мексиканської затоки, в західній частині Техасу і в північно-східній частині Мексики. Понині збирають, запасають про запас і їдять жолуді жителі Лузітанії ( Іспанія ) і каліфорнійські індіанці (США).

Дерево дуб

З тонни дубової "дзеркальної " ( гладкої ) кори молодих дубків отримували 60 кілограмів дубильних речовин. Кора із залізним купоросом давала фарбу. Міцні тілом і духом чоловіки надавали перевагу в парних дубовим віникам перед березовими, якими нині користується наше зніжене покоління. Листя домовиті господині вживали для засолювання овочів. Але люди полюбили дуби не тільки за міцність і красу деревини, незрівнянну силу настоянок на дубових листках і підбадьоруючу лютість банних віників. Ці "вічні" дерева, що живуть іноді до 2000 років служать живими пам'ятниками видатним діячам історичного минулого - полководцям, поетам, письменникам і навіть вигаданим героям народних легенд. " Персональні " дуби, виявляється, мають не тільки боги. Так , довгий час французи зберігали дуб, під яким у місті Орлеані побачила свій " віщий " сон, а потім і дала клятву звільнити Францію від англійських загарбників Жанна Д'Арк. В Англії в Йоркширському графстві на північ від Ноттінгемського замку жителі дбайливо охороняють дуб Робіна Гуда. Цьому дубу шанувальники Робіна налічують майже півтори тисячі років ( лісівники - дещо більше чотирьохсот ). Розповідають, що в кроні цього дуба Робін зі своїми друзями ховався від Ноттінгемського шерифа. Приблизно настільки ж достовірним , як легенда про дуб Робін Гуда, є переказ про дуб Богдана Хмельницького. У селі Хортиця поблизу Запоріжжя росте цей 700-річний дуб. Висота дуба - 36 метрів. Діаметр крони - 43 метри. Довжина кола стовбура - 6 метрів 32 сантиметри. Легенда стверджує, що саме тут Богдан Хмельницький приймав присягу від козаків для боротьби з польською шляхтою (за іншою версією він просто тут відпочивав ) і що саме під цим дубом писано знамените барвистістю виразів і щирою козацькою задушевної прямотою листа турецькому султанові. Махновці намагалися спиляти унікальне дерево, одну з визначних пам'яток Запоріжжя, на паливо для бронепоїзда, а фашистські окупанти збиралася викопати його і посадити у імператорської канцелярії в Берліні. Але дуб, як і раніше, міцно тримається корінням за рідну земл , росте і плодоносить. Близько дуба нині відкрито музей козацького побуту.

Використовувався дуб і для будівельних цілей: з могутніх стовбурів запорізькі козаки робили дошки, які йшли на будівництво невловимих човнів - " чайок ". За переказами, їх міцні борту не пробивало навіть гарматне ядро. На " чайках " запорожці не тільки плавали Дніпром, а й перетинали Чорне море. У Мухранської долині в Грузії росте дуб, вік якого 800 років, окружність 11 метрів, а висота 20 метрів. За що дійшли до наших днів переказами, під могутньою кроною цього велета тримав військовий рада полководець Георгій Саакадзе. У Каліфорнії, посеред центральної площі Окленда, в місті, де провів дитинство і довгий час жив Джек Лондон, височіє " персональний " дуб, що носить ім'я письменника. Дуб посаджений на його честь 26 січня 1917 на тому самому місці, де Джек Лондон виступив одного разу з промовою, за що і був вперше заарештований. Як пам'ятник мужності, героїзму радянських людей у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років стоїть дуб-ветеран в Сколатському лісництві Тернопільської області. Біля нього 9 липня 1943 було проведено нараду командно-політичного складу партизанського загону Сидора Ковпака. З ім'ям М. Ю. Лермонтова пов'язують дуб, що росте в Ставрополі. Табличка, прикріплена на ньому, свідчить, що під цим дубом Лермонтов любив відпочивати і милуватися мальовничою долиною річки Ташли. І хто знає, може бути, саме цей дуб навіяв поетові образи вірша " Дубовий листок". На Україні в Суразькому лісництві височіють три гігантських 350-річних дуба - "Тарасові дуби ". Так назвали їх на честь перебування в цих краях в 1846 році Тараса Григоровича Шевченка. Всі описані дуби, проте є сущими немовлятами у порівнянні, наприклад, з дубом у Вірменії на схилі гори Дюр-Сар поблизу селища Нижній Адган ( 1500 років). Зрозуміло, про цей дуб є переказ - його посадив в 449 році перед битвою полководець Вардан Маміконян . Ще більш старим дубом пишаються литовці. Цей дуб росте у селища Стелмуже Зарасайского району, його вік - два тисячоліття. Дуби віком 300-500 років і в обхваті 10-25 метрів на висоті людського зросту не є рідкістю. У Франції, наприклад, були діброви, де дерева досягали 45 метрів висоти і віку 900-2000 років. Дуб-партизан в Вогезах має діаметр крони 45 метрів, окружність стовбура біля основи 18 метрів і вік близько 700 років. У парках Англії і зараз ще є дерева висотою до 40 метрів. Великі старі дуби ростуть в Бельгії, Швейцарії. У Латвії, в містечку Едоле , живий дуб - ровесник Риги, недалеко від Мазсалаца його побратимові близько 800 років. Дуже великі дерева зустрічаються в Білорусії ( в Буда- Кошельово дачі, в Біловезькій пущі ) і в Україні ( в Тростянецькій дачі і в Чорному лісі). Можна багато ще назвати дерев - ветеранів, довгожителів, які є історичною пам'яткою. І кожен раз, коли зустрічаєшся з цими красенями - деревами, стикаєшся з історією.

Дерево дуб

У Середземномор'ї виростають дуби, що дають пробку, - корковий і західний. Вони розлучаються і в культурі. Солодкі жолуді коркового дуба використовують для відгодівлі свиней. У Червону книгу занесені дуб Канг, що зустрічається у вигляді невеликих острівців в Азербайджані і Вірменії, і дуб зубчастий. Дуб Канг відрізняється засухо -, пожежо-, і солестійкістю, декоративністю і цінною деревиною. Цей вид припускають включити в селекцію для схрещування з іншими видами дуба. Дуб зубчастий росте на півдні Приморського краю і на Південних Курильських островах. Є кормовою рослиною ( в їжу використовується листя ). В Молдавії, в Криму та на Кавказі виростає дуб пухнастий. У Молдові він росте в дубових лісах в основному порослевого походження. Зазвичай це невисокі кривостовбурні гайки, обрамлені чагарниками і чергуються з невеликими галявинами. Все це надає таким дібровам характер штучного парку. Однак дика природа всюди нагадує про себе, немов підкреслюючи, що в настільки посушливих умовах дуб інакше й не міг би існувати. Місцеві жителі називають такі ліси " гирнецамі ".Чим далі на південь , тим більш низькорослі ці ліси, а іноді дуб стає схожим на чагарник. І хоча гирнеци втратили свою товарну цінність, їх значення для запобігання поверхневого стоку дощових вод, що викликає змив грунту, дуже велике. Зараз вживаються заходи не тільки до збереження існуючих лісів, а й до створення штучних. Теплолюбний житель Середземномор'я дуб пухнастий, він і в умовах Молдавії розпускає листя пізніше більшості інших деревних і чагарникових порід. Тільки на початку травня з розкритих брунькових лусок з'являються голубуваті листочки, вкриті густим сріблястим опушенням, що захищає їх від надмірного випаровування. А одно- дворічні, що виросли з жолудів сіянці зимують із зеленими листочками, загорнувшись в сухе листя. На дорослих же деревах листя жовтіє дуже пізно, коли інші деревні породи стоять вже голі. Побурілі від листопадових заморозків дубове листя ще довго висить на деревах, а значна їх частина опадає лише ранньою весною. Дубові ліси виділяють багато кисню і фітонцидів і тим самим надають оздоровчий вплив на навколишнє середовище.

Жолуді і кора містять танніди, необхідні для вичинки шкір, фарбування вовни і шкіри в жовтий, зелений, коричневий і чорний кольори. Кора молодих гілок і тонких стовбурів теж багата дубильними речовинами, а також елагової і галової кислотами, білковими речовинами і крохмалем, і застосовується в медицині ( в'яжучий і протизапальний засіб). Без жолудів важко доводиться птахам і тваринам. Вони - один з найголовніших джерел осіннього харчування глухарів, сойок і частково тетеревів, кабанів і ведмедів. Поширенню жолудів, до речі, сприяють головним чином сойки, галки і білки, що створюють собі склади на зиму. При цьому " заготівельники " раз у раз втрачають жолуді при " транспортуванні ".

Категория: 
Автор: 
Данвер