+38(097)102 9855
+38(095)093 1099
Виготовлення і продаж пиломатеріалів!
Доставка по всій Україні
Ціни виробника

Дерево модрина

×

Повідомлення про помилку

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls в menu_set_active_trail() (рядок 2404 із /home/danver/danver.com.ua/www/includes/menu.inc).

Дерево модрина

Дерево модрина

Модрина (LARIX). Назва : слово ' Larix ' як наукова назва було введено в літературу задовго до Карла Ліннея, на початку 16 століття. Походження його не зовсім зрозуміле. Одні автори вважають, що це гальське назва смоли, або ж йде від кельтського ' lar ' - рясний, багатий (дуже смолистий ). На думку інших, це слово походить від латинського ' laridum ' , ' lardum ' - жир, через велику смолистість дерев.

Рід налічує близько 20 видів, поширених в Північній півкулі. Високі, красиві, швидко зростаючі, однодомні хвойні дерева з опадаючої на зиму хвоєю. У молодості з чіткою конусоподібної кроною, в старості - широко розпростертою. У розріджених насадженнях і у самотньо стоячих дерев - крони розлогі, в зімкнутих - високо підняті, відносно вузькі. Розалуження рідкісне, хвоя м'яка, вузьколінійна, на подовжених пагонах одиночна, розташована спірально, на укорочених - в пучках по 20 і більше хвоїнок. Навесні хвоя світло-зелена, восени - золотисто-жовтих тонів. Шишки округлі, яйцевидні або майже циліндричні. Цвітуть щорічно ранньою весною, шишки дозрівають на рік цвітіння. Насіння (по 2) під кожною насіневою лускою, майже тригранні, з великим шкірястим крилом. Насіння висипається ранньою весною або влітку наступного року, а порожні шишки прикрашають дерева протягом декількох років. Насіння зберігає властивість проростати протягом 1-2 (3-4) років і з самотньо стоячих дерев майже невсходить.

Дерево модрина

Модрина довговічна, має добре розвинену кореневу систему, глибоко йде в грунт. Росте швидко, живе до 500-600 років, димо- та газостійка, зимостійка. Витримує різкий континентальний клімат, дуже низькі температури повітря і може рости на вічній мерзлоті. Завдяки щорічному скиданню хвої найбільш стійка в озелененні великих промислових центрів. Сибірська модрина поширена від сходу Архангельської області через Урал до Алтаю і Єнісею, а майже вся Сибір на схід від Єнісею зайнята лісами з даурскої модрини. Вони відносяться до різних груп видів, що відрізняється головним чином розміром шишок і числом лусок в них. У сибірської шишки, за мірками модрин, великі (до 4-5 см), у даурскої - набагато дрібніше, до 2-2,5 см. Відрізняються ці модрини і за зовнішнім виглядом - у сибірської кора темніше, а саме дерево кремезніше, могутніше. Даурска модрина трохи нижча і одночасно стрункіша, а її кора світліша. Хвоїнки крупніші у сибірської модрини, але це розходження не так кидається в очі. На східному схилі Сіхоте-Аліна мешкає модрина Ольгинська (L. olgensis), родичка даурскої. Це одна з найбільш декоративних модрин, високе дерево зі світло-сірою корою. На жаль, вона ще мало поширена в культурі, хоча, безумовно, заслуговує на це.

Дерево модрина

У Японії і Кореї зустрічається японська модрина (L. leptolepis), що володіє самою розлогою кроною серед всього роду - деякі гілки можуть досягати довжини 15 м. Таке дерево з широкопірамідальним силуетом, зростаюче поодиноко і розгалужене майже від самої землі, виглядає надзвичайно ефектно. Незвичайні і великі шишки цього виду - кінці лусок відігнуті назад, подібно до пелюсток мініатюрних трояндочок. А завдяки тому, що, як і у всіх модрин, ці шишки не опадають, а залишаються на гілках, декоративний ефект дерево зберігає багато років. У Європі поширена і широко використовується в садівництві модрина європейська (L. decidua). Це, мабуть, найбільша з модрин - старі 200 -300-літні дерева досягають в Альпах 50 м у висоту 2 м (і більше) в діаметрі. Саме на палях із цієї модрини стоїть Венеція - адже деревина усіх модрин не гниє у воді (і до того ж настільки щільна, що тоне). Але використовувати європейську модрину при будівництві звичайних будинків скрутно - справа в тому, що її величезні стовбури аж ніяк не подібні прямим, як стріла, стовбурах ялин і ялиць. З віком вони часто набувають форму гігантського штопора, що, разом з спадаючими дрібними гілками, надає європейській модрині більшу декоративність. Цією скрученості позбавлена модрина польська (L. polonica), мешканка Північних Карпат. Ось саме вирівняність стовбурів і стала причиною того, що цей вид був практично знищений « на господарські потреби ». Лише в північній Словаччині залишилося кілька сотень дорослих дерев цього виду.

Дерево модрина

В Америці мешкає всього два види модрин - західна (L. occidentalis) і американська (L. laricina). Західна модрина схожа на сибірську, тільки більша і з більш "кудлатою" корою, а американська має досить незвичайний вигляд - кора темна і гладка, як у ялиці, а крона невисока і часто неправильна. Зростає ця модрина повільно, шишки у неї найдрібніші серед усіх представників роду (не крупніше 1,5 см) і містять всього 2-4 насінини. Така "сухотність", втім, виправдана - адже природним місцем американської модрини є заболочена тундра східної Канади. Обидві північноамериканські модрини в Європі вирощують рідко, а вже китайські види і зовсім майже невідомі нам як об'єкти садівництва. Тим часом, у Китаї виростає чи не половина видів цього роду. Згадаємо лише, що північнокитайська модрина принца Рупрехта (L. principis - ruprechtii) схожа з даурскою, а ще модрина з найбільшими шишками Потаніна (L. potaninii) з гір Сичуаня і Східного Тибету - найбільш швидкозростаюча і одночасно найменш зимостійка.

Сьогодні модрина - зовсім не рідкість. У містах є й алеї з неї, і навіть масиви. Але в приватних садах вона не настільки популярна. Вважається, що на сучасних ділянках цьому великому дереву просто не вистачить місця. Однак каштан і ялина садять із завидною постійністю, а у них і розміри не менше, і крона щільніше. Крім того, у модрини багато більш компактних декоративних форм. В основному це модрина сибірська (Larix sibirica), європейська (L. decidua) і японська (L. kaempferi). Близько 40 сортів цих двох видів досить різноманітні. Серед них можна знайти культури з блакитною (л. японська ' Blue Haze ') і зеленою (л. європейська ' Compacta ') хвоєю, плакучі (л. європейська ' Viminalis ') і пірамідальні (л. японська ' Pyramidalis Argentea '), подушкоподібні (л. європейська ' Corley ') і стелючіся (л. європейська ' Repens '), зі скрученими пагонами (л. європейська ' Cervicornis ') і з різко вертикально звисаючими (л. японська ' Inversa '), а розміри дорослої рослини починаються від метрової позначки (л. японська ' Blue Dwarf ').

Дерево модрина

Крім того, модрина чудово переносить стрижку. Кулі на штамбі, невисокі ажурні огорожі, пірамідки різного розміру - навіть зі звичайної модрини сибірської можна зробити все, що завгодно. У підсумку ви отримаєте не тільки красивк рослину потрібної висоти, а й непогану антистресову терапію від процесу стрижки. Прекрасно реагують на обрізку і старі дерева. Дорослі модрини, якщо їх жорстко обрізати, залишивши стовбур практично чистим, перетворюються. Сплячі бруньки прокидаються, і рослина спочатку перетворюється в гарний яскраво-зелений конус, а потім в розлоге дерево з досить широкою кроною. Далеко не всі великі листяні дерева в наших садах винесуть подібну обрізку. А тут хвойне, та до того ж з приголомшливим осіннім забарвленням.

Категория: 
Автор: 
Данвер