+38(097)102 9855
+38(095)093 1099
Виготовлення і продаж пиломатеріалів!
Доставка по всій Україні
Ціни виробника

Дерево смерека

×

Повідомлення про помилку

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls в menu_set_active_trail() (рядок 2404 із /home/danver/danver.com.ua/www/includes/menu.inc).

Дерево смерека

Дерево смерека

Якщо попросити когось із нас назвати найнеобхідніші людині рослини, то можна не сумніватися, що будуть названі пшениця і рис, картопля і цукровий буряк, бавовна і льон, маслина і виноград. Може бути, навіть гевея і кокосова пальма. Навряд чи, однак, кому-небудь прийде в голову поставити на одне з перших місць смереку.

А між тим смерека має масу незамінних якостей. Латинське слово picea походить від слова pix - смола. До роду picea відноситься близько 37 видів деревних рослин. Це не зовсім точно, так як ще мало відомо про деякі південнокитайські і японські види. Загальний ареал роду - помірні з клімату області північної півкулі: від Вестфалії (Франція) через всю Європу до Амура і Сахаліну на Далекому Сході і далі від Аляски через північноамериканський континент до його атлантичного узбережжя, від самих північних фортпостів лісу, що доходять до Північного Льодовитого океану до південних меж в Мексиці (Сієрра- Мадре), від різних районів, зайнятих нею в Сибіру, до гір в Японії, Гімалаїв і Тянь- Шаню. У тайговій зоні смерека - найважливіша лесообразуюча порода в Євразії і в Північній Америці. Ними складені як рівнинні темнохвойні ліси, так і горські.

Дерево смерека

Від інших близьких родів сімейства соснові (сосна, модрина, ялиця) смерека відрізняється відсутністю укорочених пагонів, поодиноко сидячою хвоєю, хвоїнками, черешкообразно звуженими до листових подушечкам, а також спадаючими при дозріванні шишками, цілком обпадаючими після висипання насіння. Якщо обірвати хвою, то пагін виглядає горбкуватим від листових слідів. Це дуже добра ознака, який відрізняє смереку від близької за зовнішнім виглядом ялиці: у ялиці пагін гладкий. У нашій країні зустрічається 8 видів смереки. Найбільш поширені два близьких і гібридних між собою види: смерека європейська і смерека сибірська. Як правило, це високі (до 50м), стрункі дерева, з густою (часто вузької) конусоподібної кроною. Однак високо в горах і біля північної межі лісу вони нерідко приймають стелючуся форму. Хвоя у смереки колюча, щорічно скидається приблизно сьома її частина, а повне оновлення відбувається за 5-7 років. Шишки звисають, довжиною до 16 см, вперше з'являються у дерев у віці 10-15 років в розрідженому деревостої і 25-30 років - в зімкнутому. Приблизно раз на 4-5 років шишок буває так багато, що гілки і вершини дерев іноді не витримують їх ваги і ламаються. Розмножується смерека головним чином насінням. Зростає вкрай повільно, особливо до 10-15 років (десятирічне дерево рідко буває вище 1.5 м). Живе до 250-300 років, деякі дерева - 500-600 років. Смерека відрізняється високою тіньовитривалістю. Вона може рости під пологом крон більш високих дерев, задовольняючись тими небагатьма променями світла, яким вдається проникнути крізь щільну покров листя. Але смерека вимоглива до родючості грунту. На бідних поживними речовинами землях вона росте повільно, і їй важко конкурувати з більш сильними сусідами - сосною і модриною.Мириться з надлишковим зволоженням грунту, але страждає від посух, морозостійка. Коренева система поверхнева, тому при сильному вітрі дерева нерідко вивертаються з корінням. Значні площі на Далекому Сході займає смерека аянская, на Кавказі - смерека східна, в горах Середньої Азії - смерека Шренка. Всі ці довговічні (доживають до 500-600 років) дерева, зазвичай високі (до 30-60 м). Єдиний виняток - дерево другої величини - смерека Глена (Південний Сахалін). Треба зауважити, що найбільша в світі смерека - смерека сіткінска - росте в штаті Вашингтон (США). Її висота - 60 м, діаметр - 4.5 м, об'єм - близько 300 кубічних метрів.

Слід згадати про ще один цікавий вид, точніше навіть про одиничному екземплярі смереки, виявленому вченими - це "крокодилова " смерека. За своїми властивостями ця смерека різко відрізняється від навколишніх її родичів. Крона її розташована набагато вище і вона в два рази менша, ніж у смереки звичайної; крім того, крона дуже рідкісна, виражена плакучість гілок, а також більш розріджене розташування кілька укорочених хвоїнок. Стовбур нагадує стовбур сосни, він краще очищається від гілок. Кореневі лапи якірного типу, але під більш гострим кутом входять в нижні шари грунту. Будова кори зовсім інша. Якщо у смереки звичайної з віком на корі утворюються ланцетоподібні пластини кори товщиною не більше 2-3 мм, то у "крокодилової" смереки весь стовбур до крони покритий корою, яка розбита на однакові трапецієподібні пластини товщиною до 3 см. Товщина цих пластин рівномірно зменшується від кореневої шийки до крони. З тріщин кори і на ділянках з фізичним ушкодженням виділяється велика кількість смоли, яка відрізняється більш янтарно-темним забарвленням. Засохла, вона має сильний запах і не кришиться, як у смереки звичайної, а колеться на призматичні кристали. Стовбур схожий на панцир, від чого смерека і отримала свою назву. Протягом 15 років це дерево поки не плодоносило, хоча поруч смерека звичайна плодоносила двічі. Є підстави вважати, що це новий, вибрунькуваний в результаті зміни екологічних умов вид смереки. Дерево досягло 25 м висоти, щорічний приріст його становить 20-25 см.

Дерево смерека

Зазвичай смерековий ліс складається з двох, трьох, а іноді чотирьох поколінь. У першому ярусі знаходиться найвище, що дало життя всьому лісу, материнське покоління, в другому - дерева молодші, у третьому - смерековий підріст, і зовсім у землі - ялинові сходи. Не в приклад сосні смерека рідко росте поодинці. Зазвичай в ялиновому лісі добре ростуть і дерева інших порід. Все це поєднання великих і малих, різних за кольором і формою дерев справляє сильне враження. Вважається, що батьківщина смереки Далекий Схід. Самий старий тип будови деревини, схожою на будову деревини смереки, знайдений в Маньчжурії, а найбільш старим з нині живучих видів смереки називають зазвичай японський вид - picea koyamai. Еволюція роду смерека триває ось уже 100-120 млн. років (з крейдового періоду). Древність роду і його нинішнє широке поширення говорять про велику пластичності смереки відносно пристосування до умов навколишнього середовища. У давньому геологічному минулому темнохвойні (у тому числі за участю смереки) ліси виростали в гірських умовах. Тайга спустилася на рівнини, ймовірно, не раніше ніж в третинному періоді. Але найбільше на область поширення сучасних видів смереки, у переважній більшості ізольованих один від одного, вплинув льодовиковий період. Льодовики в період максимального зледеніння покривали близько 32 % суші нашої планети, тоді як зараз - всього 10 %. Прабатьки сучасних смерек збереглися тоді, наприклад, в Європі лише в деяких притулках: у Східних Карпатах, у південного і східного підніжжя Альп, між середньою течією Волги і Уралом, на західному і північно-західному узбережжі Скандинавського півострова. Потім смерека широко розселилася з цих притулків. Таким чином, вік сучасних ареалів наших основних видів смереки - європейської та сибірської - може обчислюватися 4-6 тис. років, тобто в тайзі змінилося всього 25-40 її поколінь. Як видно, смерека як рід має поважний вік, але як рослинна формація досить молоді. Цим пояснюється частково те, що смерека досягає найбільшої продуктивності поза своїм сьогоднішнім ареалом, де, висловлюючись фігурально, вона рада б згадати про свої колишні можливості, яких позбулася колись через конкурентне витіснення іншими видами.

Для лісівників смерека цікава за багатьма ознаками. Але головні - продуктивність і стійкість. Вражаюче різноманітна за продуктивностю і стійкістю лісової екосистеми. Рекордно високі для відповідних географічних районів показники біологічної продуктивності рівнинних і гірських смерек на багатих дренованих грунтах. При висоті до 60м і діаметрі стовбура до 2м максимальний деревний запас досягає 1500 кубічних метрів на гектарі, а запаси 40-річного віку - більше 10 кубічних метрів на рік. Вони утворюють порівняно низькопродуктивні, але дуже стійкі екосистеми в екстремальних (несприятливих) для лісу умовах, на його зональних і висотнопоясних кордонах. Чисельність особин в поколіннях в середньому зменшується з їх віком від молодших до старших, але постійно поповнюється молодими поколіннями: природа сіє щедрою рукою. Деревний приріст приблизно дорівнює відпаду. В цілому все це забезпечує вікову "незмінність" зовнішнього вигляду лісу, його постійне самовідновлення.

Дерево смерека

"Жнива" в таких природних лісах повинні мати характер вибіркової рубки дерев старих поколінь, а не суцільного зведення лісу на великих територіях. Інша справа - створені людиною густі одновікові ліси: їх потрібно постійно захищати і плекати, так як вони позбавлені імунітету до несприятливих зовнішніх впливів, властивого природним лісам, і їх потрібно вчасно і одноразово рубати суцільно. Наприклад, одновіковий ліс штучного походження в Баварії за своєю продуктивністю (деревне запас 1265 кубічних метрів на гектарі в 98-річному віці) і за структурою, великий ліс високої якості, є ідеалом комерційного лісівництва. Але виростити такий ліс дуже складно: вітровал, коренева губка, комахи шкідники - все це обрушується на нього незрівнянно більшою мірою, ніж на природний ліс. Цей ліс естетично малоцінний. Він збіднений складом рослинних і тваринних видів які зазвичай живуть в смерекових лісах. А абсолютно різновіковий ліс природного походження являє собою ідеал лісової екосистеми, що володіє максимальною стійкістю і здатністю самовідтворення. Тут зберігаються і живуть в гармонії всі лісові види рослин і тварин, тісно пов'язані з смерекою загальною багатовіковою еволюцією. Налагоджені всі взаємини і ланцюга живлення.

У Європі немає іншої деревної породи, навколо якої так горіли б пристрасті лісівників, як навколо смереки. І зараз вона для одних - "хлібне дерево", так як у сучасних економічних умовах комерційно виправдано вирощування тільки деревини смереки (у рідких випадках - деревини дуба для виготовлення меблевого шпону). Інші вбачають у розведенні смереки загрозу створення здорових стійких ландшафтів і культурі землеробства в цілому. Найбільший фахівець з смереки професор Шмідт - Фогту сказав: "Немає поганих дерев. І це тим більше ніяк не може ставитися до смереки, яка тисячоліття утворює бореальні ліси північної півкулі і з деревини якої робили інструменти Аматі і Страдіварі". У всякому разі сьогодні здається, що для переважної більшості лісівників не існує питання, чи вирощувати смереку у все більших кількостях і в майбутньому. Стало вже приказкою : "Вирощувати її - мука, але не вирощувати - злочин". У самих лісових країнах з передовими методами лісового господарства смерека займає значну частку лісової площі: у Фінляндії - 35 %, у Швеції - 36 %, у Швейцарії - 40 %, у Німеччині - 42 %, в Австрії 57 %. Зменшення цієї частки не передбачається. У лісівництві є правило: в першу чергу при несприятливих умовах допомагати сосні, так як смереки при всіх її позитивних властивості важко змагатися з сосною у швидкості росту і особливо в якості деревини. Проте останнім часом доводиться від цього правила відступати і переходити на смереку. Виною тому - лосі. Не в міру разрізшеся лосине поголів'я в багатьох районах геть об'їдає смерекові посадки. Щоб відвернути тварин від лісокультурних ділянок, зазвичай підрубують наявні по сусідству осики, якими ті із задоволенням харчуються.

Дерево смерека

Смерека широко використовується в озелененні, хоча і страждає від забруднення атмосфери. Вона прикрашає парки, сквери та вулиці міст. Особливо відомі так звані сріблясті і блакитні форми деяких, переважно північноамериканських видів смереки. Ледве чи не більше значення має для людини смерека ще до того як вона зрубана. За життя свого вона краще, ніж інші дерева, очищає повітря, постачає кисень. Приблизно чотири середньої величини смереки забезпечують на все життя дихання однієї людини. Вона захищає найбільші, наприклад, європейські вододіли: Альпи, Карпати, Урал і Онего - Валдайскую гряду, зберігаючи витоки великих річок, в їх числі - Волги. Деревина смереки легка, м'яка, володіє високими резонансними властивостями. Музичні інструменти (піаніно, скрипка, альти, контрабаси), зроблені з деревини так званих резонансних смерек (з рівномірними по ширині річними кільцями), володіють дивовижним звучанням. З деревини роблять також високоякісний папір і картон, целофан і кіноплівку, добувають смолу, з якої отримують ряд речовин необхідних у господарській діяльності людини. Вона використовується в будівництві, столярній та меблевій справі, йде на різні вироби. Правда, будівельні матеріали з смерекової деревини виходять гірше, ніж з соснової, так як вона м'якша і при сушінні жолобиться. Кора смереки, що містить таніни, використовується в шкіряної промисловості як дубитель. Хвоя багата провітаміном А (каротином), вітаміном С і ефірним маслом. Вона переробляється на хвойно-вітамінне борошно, що використовується в якості вітамінної добавки в корм худобі і домашній птиці. Настій і відвари хвої, охвоєння пагонів ("лапок") і шишок застосовують у народній медицині (володіє протицинговою, сечогінною і протимікробною дією).

Смерекова смола в суміші з воском і вершковим маслом - прекрасний засіб від саден і ран. Смерека вважається найбільш красивим зимовим деревом і в багатьох країнах світу служить різдвяним символом. У фольклорі народів Східної Європи саме неповторно казкові смерекові ліси з їх похмурими тінями, завалами, вивернутими з корінням деревами, різними звуками і скрипами, населялись різною нечистою силою. Смерекові посадки просто необхідні при створенні снігозахисних смуг уздовж залізничних і шосейних доріг. В уявленнях різних народів світу смерека вважається символом хоробрості, вірності, довголіття та безсмертя, царських достоїнства. У Древній Греції смерека вважалася деревом надії.

Категория: 
Автор: 
Данвер